כללי

איך להתאהב בעצמך

רציתי לספר לכן על הבחורה ששברה את ליבי.
היא הגיעה אלי לבית למכירה שערכתי ביום שישי האחרון, הגיעה עם אנרגיות צעירות ומגניבות, גם בטלפון היא נשמעה כזאת מתוקה! היא התלהבה ממש ממני ומהמכירה, הרגשתי שהיא קוראת נלהבת שלי והתרגשתי ממנה ממש. 5 דקות לתוך המכירה כשהיא התחילה לעבור דרך הקולבים והבגדים איתי היא התחילה לדבר על זה שהבגדים עם זרועות חשופות והיא לא הולכת ככה. היא תמיד מכסה את הזרועות עם שרוולונים או מראש עם בגדים שמכסים. אני מודה שמזמן לא נתקלתי בנשים שמכסות את הזרועות מטעמי "זה לא מחמיא לי" כי זה אחד המיתוסים הראשונים שנשברו אבל מה שהימם אותי בסיפור זה שהמהממת הזאת אפילו לא הייתה שמנה. הזרועות שלה לא היו שמנות, היא הייתה מלאונת בקושי.
הבגדים שלי ישבו עליה בול, כלומר היא לובשת מידה מעל מה שאני כיום רק שהיא משמעותית קטנה ממני באגן ונמוכה ממני והיא נראית לי פיזית קטנה ממני. היא מדדה את שמלת הדובדבנים האגדתית שלי שישבה עליה מושלם ואחרי 2 וחצי שניות היא הייתה בפאניקה מוחלטת. זו שמלת קשירה והיא לא מסוגלת ללכת ככה! אין סיכוי! איך משהו שיכסה…
היא מדדה עוד כמה פריטים ואחרי שסיימה היא התיישבה לידי ודיברנו.

היא סיפרה לי שהיא בת 44 ושהיא מעולם לא הלכה עם בגד שחושף את הזרועות. מעולם.
הסתכלתי עליה ושאלתי אותה אם היא מצליחה להבין שזה אומר שחצי מחיה כבר חלפו כשהיא  נכנעת לאיזה אידיאל יופי מנותק מהמציאות. חצי חיים עברו כבר והיא עסוקה במלחמה עם הגוף שלה. היא סיפרה לי שהיא רוקדת באיזו קבוצה והמורה כל הזמן מעיר לה על המשקל, שהיא תמיד מקבלת את הבגדים במידה הכי גדולה ונבוכה מאוד מזה, היא סיפרה לי שהיא נשקלת כל בוקר. כשהצעתי להעיף את המשקל היא אמרה שאי אפשר כי ככה היא תשמין. שהמשקל שומר עליה.
היא סיפרה לי שיש לה ילדים ואמרתי לה שהיא חייבת להבין שהם קולטים ממנה איך הם אמורים להתייחס לגוף שלהם, למשקל, הם רואים הכל והם יעתיקו את ההתנהגות שלה. היא הייתה חייבת ללכת ומיהרה נורא, אבל יכולתי לשבת איתה עוד שעה. הרגשתי שפגשתי את עצמי שלא עברה שינוי, הרגשתי שעומדת מולי הבחורה שיכולתי להיות ורציתי לחבק אותה ולהגיד לה "היי! אפשר אחרת! את יכולה לחיות חיים נטולי מלחמות ומלאי אהבות". היא הייתה כל כך יפה בעייני, יפייפיה של ממש. ראיתי איך עם טיפונת איפור ולבוש אחר היא הופכת לעוצרת נשימה עם העור פורצלן שלה והעיניים המהפנטות. לא הבנתי איך היא לא רואה את זה. המפגש איתה היה כמו אגרוף בבטן. אני נתקלת כל הזמן בנשים שלא אוהבות את עצמן או עסוקות בצורה אובססיבית בפגמים שלהן אבל היא, היא הייתה מקרה מיוחד בכמה רחוק מהמציאות היה מה שהיא ראתה במראה. הפער בין איך שהיא רואה את עצמה לאיך שהיא נראית שבר את ליבי.

רציתי לתת לה ולכן את המדריך הזה, "איך להתאהב בעצמך".

1. אתן חייבות לנתק מגע עם כל מי שגורם לכן להרגיש רע עם עצמכן. אפשר לנסות לדבר עם אותו אדם קודם ולהסביר לו כמה עוגמת נפש וכאב לב הוא מסב לכן, אבל מניסיוני לרוב זה לא עובד וצריך לנתק קשר. אני אגיד משהו קשה: כן, גם אם זאת אמא שלכן שאתן אוהבות נורא אבל זורקת לכן הערות ניבזיות על הרגליים ה"גזעיות". גם אם זה בן זוג שאתן מאוהבות בו בטירוף אבל לא מפסיק להעיר על המשקל שלא ירדת מאז הלידה. אם ביקשתן מאדם כזה להפסיק עם ההערות והוא לא מפסיק יש לי חדשות עבורכן: הוא לא אוהב אתכן. אהבה היא כזאת שלא תלויה בדבר. אהבה משמעה לאהוב ללא תנאים ולא גבולות ולא לנסות לשנות את מי שמולנו ולהכניס אותו לתבנית מסויימת. לפעמים נתק לתקופה יביא דווקא לשינוי המיוחל.

2. תקיפו את עצמכן בהשראה. תמצאו את מי שהייתן רוצות להיות כמותה. תעקבו אחרי דוגמניות פלאס סיז ונשים שמקדמות אהבה עצמית ודימוי גוף חיובי. תקראו בלוגים של פלאס סיזיות או נשים במבנה גוף שדומה לשלכן  ותספגו את מה שהן מציעות. השינוי הכי גדול קורה כשאתה רואה מישהו שדומה לך ומצליח לחיות אחרת ממך, לחיות כמו שאת היית רוצה לחיות.

3. תזרקו את המשקל מהבית ואל תשקלו גם בחד"כ. משקל הוא באמת לא מדד לכלום, משקל הוא מסת הגוף שלכן בק"ג. מספר. הוא לא אומר שום דבר על הבריאות שלכן, הוא לא אומר שום כלום על היופי שלכן, הוא לא אומר דבר על ההישגים, ההצלחות, האהבות, האופי שלכן. ממש כלום. הוא מספר, מספר כמו הגיל שלכן. לא רלוונטי בשיט לחיים… אני לא נשקלתי מאז ההריון של לביא וגם אז נשקלתי רק כחלק מהמעקב הריון, לא כי עניין אותי.

4. תפנימו שמגיע לכן להיות מהממות ומגיע לכן להראות טוב גם אם אתן לא רזות (או לצורך העניין גם אם אתן רזות מידי ולא אוהבות את זה). תפנימו שיופי ורזון הם לא זהים. האחד יכול להתקיים ללא השני. תפנימו שהשמנה היא לא הזנחה, אבל הרבה פעמים מזניחים בעקבות ההשמנה. אפשר להיות שמנה מגה מטופחת, אסתטית, יפייפיה ושיקית. עובדתית אפשר!  הרבה שמנות אומרות לי "אבל בשביל מה? אני גם ככה שמנה" והרבה שמנות הן באמת מוזנחות מאוד וזה רק כי החברה קושרת לנו את כל הדברים ביחד. אבל תראו את אשלי גרהאם או טס מונסטר. פאק איט, תראו אותי! השמנתן וכלום ארון לא עולה עליכן? גם אם החלטתן שתרזו, אל תלבשו טייץ וטוניקה כי זה מה שעולה עליכן. לכו לקנות בגדים יפים שיחמיאו לכן! תתאפרו, תקנו עקבים, תקחו שיעור סטיילינג(אצלי, כאילו!), תטפחו את השיער, תעשו מה שעושה לכן טוב בלי שום קשר למשקל שלכן.

5. תלמדו לקבל מחמאות. כשאומרים לכן שאתן יפות או נהדרות או איזה עיניים יפות תחייכו ותגידו "תודה", אחת הרעות חולות של חוסר ביטחון זה לבטל מחמאות שמקבלים. מעבר לעובדה שמדובר בדבר כל כך גס רוח ולא מנומס, זה ממש לא תורם לדימוי העצמי שלכן וגם לא לאיך שאחרים רואים אתכן.

6. תפסיקו לדחות דברים עם המשפט "כשארזה". תפסיקו לחשוב שהשומן הוא מה שתוקע לכן את החיים. "כשארזה אקנה בגדים כאלו" "כשארזה אלך לחד"כ" "כשארזה אצא לדייטים". הייתי רזה והייתי שמנה והייתי אמצע. השומן הוא לא מה שעוצר אתכן אלא אתן והגישה הזאת שמקפיאה את כל החיים! אפשר להיות שמנה וללכת להתעמל, אפשר להיות שמנה ולמצוא אהבה, אפשר להיות שמנה ומצליחנית!

7.תרשמו לחד"כ או לחוג כלשהו שיעזור לכן להניע את הגוף. לא בשביל הדיאטה אלא בשביל התחושה. ספורט משחרר בגוף אנדרופינים, הורמונים שגורמים לנו להיות ב"היי" ועוזרים לתחושה העצמית הטובה!

8.fake it ’till you make it – אולי הכי קלישאה בעולם אבל הכי נכון. במשך המון זמן העמדתי פנים שאני חושבת שאני יפה, העמדתי פנים שטוב לי בעור שלי. שיקרתי אפילו לעצמי. מה שמצחיק זה שבסופו של דבר את מאמינה לשקרים האלו והם הופכים למציאות. את מזייפת ביטחון עצמי ויום אחד הוא הופך לאמיתי לחלוטין. זה נשמע דבילי אבל זה באמת באמת עובד בצורה מופלאה.

9. תעמדו מול המראה ותמנו בקול רם את היתרונות שלכם בכל יום. פיזיים ולא פיזיים. כל יום! אל תמנו את הפגמים!!!

10. תזכרו שיופי דוהה, שאנחנו מזדקנים. אתן הרבה יותר מפרצוף יפה או מכוער, הגוף שלכן הוא לא רק בשביל מבטים ובשביל בגדים. הגוף הזה הוא גם פוקציונאלי ואתן כל כך הרבה יותר ממראה חיצוני! טובות, נדיבות, אהובות וכו'. אל תפחדו להיות עצמכן. אל תפחדו להיות חזקות, מצליחניות, אל תפחדו לחלום ולהגשים!

אני אספר שפעם הייתי כל כך חסרת ביטחון שמחמאות הביכו אותי.
הייתי בטוחה שלעולם לא אמצא אהבה (טעות) ושאני מכוערת בטירוף. כל כך מכוערת שהתפשרתי בלי סוף על גברים עד שהגיע בעלי… התביישתי ללכת לחד"כ במשקל גבוה ועוד הרבה שיט… הדברים האלו הם מה ששינו הכל עבורי. היום אני באמת מסתכלת במראה ומי שמביטה אלי היא בעייני אחת הנשים הכי יפות בעולם.
מקווה שהטיפים שלי יעזרו גם לכן…

אוהבת,
זוריק.

31 Comments

 • אנונימי

  הי זוריק, כל הדברים שרשמת פה הם נחמדים ונכונים..אבל במציאות קשה מאד לוותר על בנזוג שחיכית המון זמן למישו כמותו, אבל היה רוצה שתרזי קצת…לפחות אני לא מסוגלת…

 • Unknown

  המחשבה הזאת של הוא אוהב אותי אבל היה מעדיף ש…. כל כך שגוייה! הסיבה מספר אחד לגירושין הוא נישואין במחשבה של הוא יהיה מושלם ברגע שאתקן את הפגם הזה שלו.ואם מישהו איתך ואת לא מאה אחוז בשבילו אז הוא אולי דומה למי שחיכית לו אבל זה לא הוא…

 • Unknown

  המחשבה הזאת של הוא אוהב אותי אבל היה מעדיף ש…. כל כך שגוייה! הסיבה מספר אחד לגירושין הוא נישואין במחשבה של הוא יהיה מושלם ברגע שאתקן את הפגם הזה שלו.ואם מישהו איתך ואת לא מאה אחוז בשבילו אז הוא אולי דומה למי שחיכית לו אבל זה לא הוא…

 • Unknown

  Amen sister …!
  !אולי תאמיני ואולי לא אבל היה שלב בחיים שלי שבו לא הרגשתי ראויה להיות אישה..(זה היה השלב הכי נמוך בחיים שלי)
  כל כך שנאתי את עצמי…
  הרגשתי נורא עם כל מי שאני..אבל התרוממתי מזה וכל פעם שגם אני נתקלת בבחורה כזו אני מרגישה בדיוק כמוך..אז עכשיו אני פשוט אראה להם את מה שכתבת..כי זה מהמם וכל כך נכון!

 • תמר שמיר

  זוהר את כזו מלכה! אני הרבה פעמים סולדת מרגשי נחיתות (במיוחד של בחורות), ולפעמים אני שוכחת שזה רק בגלל שזכיתי להכיר את הבלוג שלך ואותך בגיל כ"כ צעיר. את נותנת לי ומלא נשים כוח ומשמעות 🙂
  נ.ב- את בין הסיבות היחידות שעדיין יש לי חשבון פייסבוק…;)

 • אנונימי

  מאוד מאוד מתחברת למה שכתבת! אבל קשה ליישם על עצמך. הלוואי שהייתי אמיצה כמוך.אני ממש מנסה ומשתדלת לקבל את עצמי איך שאני בשביל בתי הקטנה שאמנם בת 1.3 אבל רק המחשבה שתרגיש ככה בעצמה מעציבה אותי.

 • אורנה

  זוהר יקרה,
  מאז שאני מכירה אותך – עניין של כמה שנים – את ההשראה שלי.
  אמרתי לך כבר בעבר בפלטפורמות אחרות, ואומרת שוב עכשיו: אני לומדת ממך כל כך הרבה, וההשפעה שלך עצומה. בזכותך חזרתי להקפיד על לבוש יפה ומחמיא למרות עליה ממשית במשקל, בזכותך חזרתי ללבוש מה שבא לי, והוספתי הרבה צבע ושמחה למלתחה שלי. הבגדים השחורים והרחבים כמעט ללא שימוש.
  אני יודעת שהכתיבה שלך תורמת גם לרבות אחרות.
  את לגמרי עושה עבודת קודש ואני אוהבת אותך.
  תודה רבה ונשיקות

 • Unknown

  זוהר אני לגמרי מסכימה איתך בכל מילה.
  אבל לצערי, לא פעם החברה ממש שמה רגלים לשמנים.
  איך אפשר להיות אישה מצליחה שברור דבראיון עבודה לתחום שלך יעדיפו את האישה הרזה שבאה להצראיין לאותו תפקיד?
  החברה תמיד תיתן הרגשה ששמנים פחות טובים ומוצלחים. אני יכולה לשנות את עצמי ואת האמונה והאהבה העצמית שלי,אבל את החברה והתפיסה שלה את השמנים,לא חושבת שאצליח לשנות.

  • zohar

   ממש לא נכון דורית. אני לא מאמינה בזה שתמיד יעדיפו את הרזה. תמיד יעדיפו את זו שבטוחה בעצמה, שמוכשרת, שמוכרת את עצמה ואת הכישורים שלה.

 • אנונימי

  את לא בזוגיות עם בעלך מגיל חמש עשרה? על כמה גברים כבר התפשרת? לא כולן מכירות את בן זוגן לחיים בגן!

 • אנונימי

  גדלתי בבית עם אמא שתמיד ניסתה להילחם במשקל שלה. כל הילדות אמרתי לאמא שלי שהיא צריכה להפסיק להילחם ולהתחיל לאהוב את עצמה כי אפשר להיות שמנה ויפה! היום אני בת 31, 4 חודשים אחרי לידת בני הבכור ואני גם שמנה (אחרי שפעם הייתי רזה ובכושר) אבל אני רואה אישה מאוד יפה כשאני מסתכלת במראה, פשוט אישה יותר עגלגלה, יותר נשית ויותר סקסית.
  כתבת פה דברים שהכי מדברים אליי בעולם!!! מעודד ומחזק מאוד לדעת שיש נשים שמרגישות וחושבות בדרך זו. תודה לך!!!!

 • שירה

  זוהר שלום,
  לפני שבוע.. אולי קצת יותר התוודעתי לבלוג שלך. יודעת איך? פשוט תהיתי האם אפשר להיראות טוב בכל משקל גוף? (גבוה, כמו שלי ) או שזה אבוד מראש. בקיצור תוך כדי חיפושיי באינטרנט תחת הכותרת נשים שמנות/מלאות וכו'… הגעתי לכאן.
  מה אומר לך? פתחת בפני עולם שלם של אהבה והערכה למי שאני. שלא יכולת לקבל את עצמי עם כל מה שיש בי ולהבין שאני המתנה ומי שיזכה בי, עם הכל, יהיה המאושר. אני עומדת מס' ימים לפני דייט משמעותי עם מישהו בעל ערך עבורי, זאת לאחר אינספור אכזבות מגברים שהעיזו להגיד ש: "את טובת לב ומיוחדת אבל המראה שלך קצת פחות".
  אז, בזכותך, אני מקווה שתמו ימי ההתנצלות שלי.
  בזכותך אני מעיזה ללבוש מה שבא לי ועושה לי טוב ולהגיד לעצמי שעם הכל, אני בוחרת בו והוא יזכה בי אם אכן יהיה ראוי.
  אני רוצה להגיד לך תודה על מילותייך. את לא פחות מנס עבורי. ממש בזמן ובמקום הנכון. מקווה לראות עוד פוסטים שלך בקרוב.
  את פשוט נהדרת!

 • Nikita

  תודה.. חשוב וחיוני. הבעיה, איך להראות טוב בבגדים ששום דבר לא נראה טוב עלייך ואת לא מוצאת בלום בחנות? ובאין חוש אסתטי… איך?

 • Unknown

  תשמעי, כאישה מבוגרת ממך בהרבה, אני נפעמת מהקול שאת משמיעה.
  אני רואה את הקושי של נערות ונשים צעירות לחיות עם עצמן בשלום – וזה מזעזע.
  תמשיכי להיות נהדרת שאת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *